avatar Merhaba, sitemize üye olarak tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilir veya yardım alabilirsiniz. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız...
  Şifremi Hatırlat   kayıt ol


Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dogo Argentino Irk Standartları
Yazar Mesaj
Can
Admin
*******Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul Web Sayfasını Ziyeret Edin

Can
Balıkesir
Mesajlar: 3,625
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Rep Puanı: 32
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #1
Mesaj Tarihi: 20-12-2010 23:59
[Resim: dogoargentino732.jpg]
Kafatası

Masif ve yuvarlak.Kafanın yuvarlak şekli,çeşitli farklı kaslar tarafından oluşturulmaktadır.

Burun

Kafatası ile aynı uzunluktadır.Kafa şekli yandan bakıldığında güçlü kaslar tarafından oluşturulmuş yuvarlak bir yapıya sahiptir.Burun ucuna doğru hafifçe yukarı doğru bir kavis vardır.Diğer bir deyişle dogo argentino köpek kafası benzeri kafave av köpeği burnu benzeri bir kafa yapısına sahiptir.

Gözler
Koyu veya badem renklidir.Ağır gözkapakları vardır.Göz etrafındaki pigmentasyon siyah veya renksizdir.Gözler arası mesafe düzgün olmalıdır ve köpeğe canlı,zeki aynı zamanda sert bir bakış kazandırmalıdır.

Çene

Çene düzgün orantılı ve geniş dişlerle güçlü olmalıdır.Önemli bir özellik bütün dişlerin birbirine benzemesi ve düzgün bir dizilim göstermesidir.Köpekte her iki çenede de diş kaybı veya benzeri bir defekt bulunmamalıdır.Önemli bir özellik de 4 adet köpek dişinin belirgin dercede büyük ve av yaparken mükemmel bir şekilde üstüste kapanmasıdır.

Burun


Siyah ve burun ucuna doğru yukarıya kavislenmelidir.Burun delikleri geniş olmalıdır.

Kulak

Kafatasının tepesine yerleşik olmalı ve tamamen düşük veya yarı-kalkık olmalıdır.Kulak şekli üçgen olmalıdır.


Dudaklar

Dudaklar kuru olmalı ve sarkık olmamalıdır.Dudak kenarları siyah pigmente olmalıdır.Kafatasının arkasındaki yumru belirgin olmamalıdır.Güçlü kaslar ve tendonlar sebebi ile bu yumru görünmemelidir.


Boyun

Güçlü ve kavisli olmalı fakat kesinlikle zarif olmalıdır.Boyundaki deri kalın ve bulldog ve mastiflerdeki gibi buruşuk olmalıdır,bull terrierlerdeki gibi gergin ve düz olmamalıdır.

Belkemiği

Ön tarafta yüksek olmalı,arakaya doğru alçalmalı,ve kalçalarda hafifçe kavislenmelidir.

Ön Bacaklar

Düz ve kalın olmalıdır,kısa ve sıkı parmaklara sahip olmalıdır.

Bel

Ciddi derecede kaslıdır.


Arka Bacaklar


Ciddi derecede kaslı ve köşelidir.Ayaklar sıkı olmalıdır ve kurt tırnağı olmamalıdır.

Kuyruk

Kalın ve uzun olmalıdır.Doğal halinde aşağı sarkıktır.Aksiyon anında kuyruk yukarı kalkar ve devamlı sağa sola salınım yapar.


Ağırlık: 40-50 kilo

Boy: 60-68 cm


Dogo argentino büyük avların köpeğidir.Standartların altındaki değerler,köpeği ava çok daha az uygun hale getirmektedir.Erkeksi görünümlü bir dişi veya 60 cm altındaki bir dişi diskalifiye edilmelidir.Dogo Argentino çeviklik, güç ve cesaret amacıyla çeşitli ırkların birleşiminden meydana gelen kökeni İsminden de anlaşıldığı gibi Arjantin'e dayanan bir köpek ırkı. Son elli yılda dünya genelinde gittikçe artan popülerliğini farklı ırkların özeliklerini bünyesinde toplamasının yanı sıra göze hoş gelen beyaz, sade ve kısa tüy yapısına da borçlu­dur. Doğanın sessiz avcılan olarak nitelendirilen Dogo Argentino'lan hayranları "Beyaz satenden bir postla sanlmış çelikten bir beden ve altın kalpli bir dost" seklinde tanımlıyor. Dogo Argentino kökeni 1920'lerin sonunda Arjantin'e kadar uzanmaktadır. Dogo Argentino Argentin­ean Mastiff olarak da bilinmekledir. Antonio ve Aguslin Notes Martinez kardeşler tarafından 19201i yıllarda ilk çalrşmalan yapılmış ve geliştirilmiştir. İlk standardı He Antonio 1920"de yazmıştır. Günümüzde kabul edilmiş standardı İse o döneme göre çok az farklarla hemen hemen aynıdır. Dogo Argentino ırkı kökenini çeşitli köpek ırklarının karışımından almaktadır. Bu yeni ırkın teme­linde şu anda nesli tükenmiş olan güçlü, cesur, dayanıklı Cordoba Dövüş Köpeği vardır. Mükemmel bir ırk arayışında olan Dr. Martinez bu ırkı Bull Terrier. Boxer. Pointer. İrlanda Kurt Tazısı. İspanyol Mastifi. Danua. Dogue de Bordeaux. Pirene! Mastifi we Bulldog gibi ırklan melezieyerek ekle etmiştir. Bu her bir ırk yeni oluşan Dogo ArgentJno'ya cesaret, kararlılık, renk. güç gibi özelliker eklemiştir.

Dogo Argentino orta - iri boyutunda, kısa beyaz tüyleri olan bir köpektir .Bu görkemli ırk güçlü çeneleri ve kaslı vücuduyla bilinmektedir. Büyük avlara karşı son derece cesur ve korkusuzca davrandıkları halde insanlara karşı ise hemen hemen hiç agresyon göstermedikleri bilinir. Kucağınızda uyumayı seven kocaman sevimli köpeklerdir. Bununla birlikte disiplinli ve kararlı bir sahibe ihtiyaç duyarlar.
[Resim: dogostandard.gif]
Standart ırkın temel özellikleri

Dogolar insanlara karşı cana yakınlığı ve düşkünlüğü ile bilinmektedir. Dogo Argentino'nun eğitimi genellikle kolaydır fakat kararlı ve otoriter bir eğitmene ihtiyaç duyarlar. İyi bir eğitimle mükemmel bir aile arkadaşı olabilirler. Güçlü ve kararlı yapısı nedeniyle bilinçsiz ellerde uygun olmayan amaçlarla kullanılabilirler Bu ırk av güdüsü nedeniyle diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir ama hayvanlarla erken sosyalleştirme ile bu sorun çözülebilir. Yapısına uygun bir yaşam tarzı ve gücünden olumlu sonuçlar için faydalanabilecek potansi­yeli olduğundan Dogolar. tüm dünyada hızla popüler hale gelmiş ve geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır. Dogolar devasa boyutlarda olmayan istenilen oranlar içerisinde normal Molossion türünde mezoformik ve makrotaliktir. Çok fazla gevşek olmayan deri altı dokusu ve kısa tüylü postunun altındaki güçlü iskelet yapısı ve belirgin kaslanyla dikkati çeken dengeli ve çevik bir bedene sahiptir. Yavaş, dengeli ve yere sağlam basan yürüyüşünün yanında çok hızlı tepki verebileceği unutulmamalıdır. Sevimli doğasıyla ve çarpıcı beyazlığıyla fiziksel Özellikleri onu gerçek bir sporcuya dönüştürür.

Tüyler: Dogoların düz kısa sade bir yapıda olan tüylerinin ortalama uzunluğu 1.5 ila 2 cmdir. Farklı iklimlere göre çeşitli yoğunlukta ve kalınlıkta olabilir. Tropkial iklimlerde derisi seyrek ve incedir. Soğuk iklim­lerde ise derisi biraz daha kaln ve yoğun olabilmektedir.


Rengi: Postu tamamen beyazdır. Yama sadece kafasının %de 10 (undan daha fazlasını kaplamayacak şekilde gözlerden birinin etrafında siyah veya koyu renkte tek bir parça seklinde olabilir. Irk yarışmalarında eşit statüde olan İki Dogodan hakem genelde yaması olmayanı tercih etme eğilimindedir
Boyutu : Standart bu Dogo'da omuz yüksekliği erkeklerde 62 ile 68 cm arasında iken. dişilerde bu 60 ila 65 cm arasındadır. Vücut ağırlığı ise kopeğin boyutları ile orantılı olmalıdır.

Yürüşü / Hareketi:
Çevik ve sağlam; herhangi bir şeye ilgi gösterirken duruşunda belirgin bir değişiklik dik bir konuma geçme ve refleksleriyle çok hızlı tepki verme bu ırk için genel bir durumdur. Sakin yürüyüşü geniş adımlarla koşması, ön ayaklarını iyi bir şeklide kaldırması ve güçlü arka ayaklarıyla kendini ileriye doğru itme Koşma sırasında tüm gücünü sergileyerek tüm enerjisini gösterir Dört bacağı da basit birbirlerine paralel adımlar atar. Yavaş yavaş sallanarak yürümesi olağan karşılanmaz ve ciddi bir hata olarak kabul edilir.

Davranışı ve Huyu : Neşeli, samimi. gösterişsiz, dost canlısı, fazla havlamayan, her zaman gücünün bilincinde bir hayvan. İnatçı tutumuyla da aynı cinsiyetteki. özellikle erkek dogolar arasında yaşadıkları bölge için sürekli bir yarış içinde olurlar Avcı olarak da uyanık, sestiz, cesaretli ve korkusuzdurlar,

Önemli Orantılar ; FCI tarafından Standart bir Dogo'nun orantıları su şekilde tanımlanmıştır .Mezaforik bir hayvan olarak vücudun hiçbir parçası çıkıntılık yapmaz ve uyumlu ve dengeli bir vücut yapısı vardır. Omuz başı yüksekliği sağrı yüksekliğine eşittır. Göğüs kafesi derinliği omuz başı yüksekliğinin yüzde 50' sine eşittir. Vücudunun uzunluğu omuz başı yüksekliğinden yüzde 10 fazladır.

Hatalar : Aşağıdaki listelenmiş özellikler; Dogo Argentino ırkının doğru ve iyi üretilmediği koşularda ortaya çıkabilen hatalardır. Bu ırk için dikkat edilen hususlar, eksiklikler ve köpeğin yarışmadan diskalifiye olmasına neden olan etkenler FCI tarafından şu şekilde sıralanmıştır

Ciddi Hatalar

Zayıf kemik yapısı ve kas gelişimi (zayıflık)
Az pigmente burun.
Aşırı sarkık dudaklar.
Küçük, zayıf veya çürümüş dişler Eksik diş yapısı
Doğuştan sağlık nedeniyle sonradan çekilmiş ve belgelenmiş dişler hariç)
Aşırı derecede açık renkli gözler, entropryon ,ektropiyori-
Düz kemiği.
Arka ayakların aşırı duruş bozukluğu (dışa veya içe açılanma).
Türüne özgü olmayan yürüyüş ve hareket
Yavru Dogoların aşırı deri pigmentasyonu (beneklenme)
Tutarsız ve değişken huy

Diskalifiye olmasına yol açan nedenler :

Düz kaburga
Saldırganlık
Pigmentasyonsuz burun (tamamen ya da tamamına yakın pembe burun) Çenenin belirgin önde veya geride kapanıyor olması
Renkli göz (mavi göz gibi)
Sağırlık
Aşırı uzun tüy
kafa hariç gövdede renkli yada koyu yama
Kafada birden fazla yama olması
Omuz yüksekliğinin min 60 cm altı veya max 68 cm üstü olması


Alıntıdır.
Cool
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
Doğan Karaca
Tam Bir Dogocu
****Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul

Doğan Karaca
İstanbul
Mesajlar: 374
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #2
Mesaj Tarihi: 10-05-2012 00:07
Can eline sağlık.Nasıl olurda kimse bu ırk konusunda ki bilgilendirmene teşekkür msj atmazSad
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
Can
Admin
*******Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul Web Sayfasını Ziyeret Edin

Can
Balıkesir
Mesajlar: 3,625
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Rep Puanı: 32
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #3
Mesaj Tarihi: 10-05-2012 00:11
yani genel olarak bilinen şeyler o yüzden herhalde bi de yazıo adı üstünde alıntıdır diye Smile çevirenin ellerine sağlık..
Cool
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
Doğan Karaca
Tam Bir Dogocu
****Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul

Doğan Karaca
İstanbul
Mesajlar: 374
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #4
Mesaj Tarihi: 10-05-2012 00:47
Olsun alıntıda olsa paylaşman da gösterdiğin önemle alakalı.Bazi konuları yeni ilgilenen arkadaslar icin sürekli tekrarlamak gerekebilir:)Hayırlı akşamlar.
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
klasyusuf
Puppy Dogo
*Çevrimdışı Tüm Mesajlarını BulMesajlar: 2
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #5
Mesaj Tarihi: 14-07-2012 00:20
abi eyer yavru alırsam onu nsaıl yetişritmeliyimki bu dediklerin olsun bana bilgi verecek varmı ya
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
iliqueur
Admin
*******Çevrimdışı Tüm Mesajlarını BulMesajlar: 577
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Rep Puanı: 12
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #6
Mesaj Tarihi: 14-07-2012 09:30
ırkın standardlarına uygun anne-babanın yavrularından alıp, beslenmesine ve egzersizine dikkat ederek olabilir...

http://www.dogoforum.net/konu-dogo-alirk...r-344.html
Hasta la victoria siempre !..
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
fztburakyavuz
Puppy Dogo
*Çevrimdışı Tüm Mesajlarını BulMesajlar: 2
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #7
Mesaj Tarihi: 16-07-2012 04:09
Hocam bulgaristanda okuyorum dogo alıcaktım siteyi bi arastırayım dedim cok güzel bilgiler paylasmıssın eline saglık..
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
dogoramazan
Puppy Dogo
*

Çevrimdışı Tüm Mesajlarını BulMesajlar: 11
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #8
Mesaj Tarihi: 15-03-2013 19:43
ellerine sağlık Wink
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
Dogo_Argentino
53 + 2 SiNKaF
*****Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul

CengizHan
İstanbul
Mesajlar: 1,250
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Rep Puanı: 12
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #9
Mesaj Tarihi: 10-10-2013 17:31
(10-05-2012 00:07)Doğan Karaca Yazılan:  Can eline sağlık.Nasıl olurda kimse bu ırk konusunda ki bilgilendirmene teşekkür msj atmazSad

Tesekkürler can Smile Dogom oldugundan beri bu tarz arastirmalar yapiyordum. Sezginin konularini okuyorum. Seninkide iyi ama Sezginde süper yani Smile
Dinlemesini bilen en APTAL kişiden bile bir şeyler öğrenebilir...!!!
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
Eray
Puppy Dogo
*Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul

Eray
Denizli
Mesajlar: 19
Üyelik Tarihi: Jun 2014
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #10
Mesaj Tarihi: 11-06-2014 15:48
Sıkılmadan okudum elinize sağlık teşekkürler eğitici bilgiler için Smile
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
cyrus
Puppy Dogo
*Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul

Dila
Adana
Mesajlar: 15
Üyelik Tarihi: Jun 2014
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #11
Mesaj Tarihi: 26-06-2014 23:48
(Bu Mesaj 26-06-2014 23:49 değiştirilmiştir. Değiştiren : cyrus.)
(20-12-2010 23:59)Can Yazılan:  
[Resim: dogoargentino732.jpg]
Kafatası

Masif ve yuvarlak.Kafanın yuvarlak şekli,çeşitli farklı kaslar tarafından oluşturulmaktadır.

Burun

Kafatası ile aynı uzunluktadır.Kafa şekli yandan bakıldığında güçlü kaslar tarafından oluşturulmuş yuvarlak bir yapıya sahiptir.Burun ucuna doğru hafifçe yukarı doğru bir kavis vardır.Diğer bir deyişle dogo argentino köpek kafası benzeri kafave av köpeği burnu benzeri bir kafa yapısına sahiptir.

Gözler
Koyu veya badem renklidir.Ağır gözkapakları vardır.Göz etrafındaki pigmentasyon siyah veya renksizdir.Gözler arası mesafe düzgün olmalıdır ve köpeğe canlı,zeki aynı zamanda sert bir bakış kazandırmalıdır.

Çene

Çene düzgün orantılı ve geniş dişlerle güçlü olmalıdır.Önemli bir özellik bütün dişlerin birbirine benzemesi ve düzgün bir dizilim göstermesidir.Köpekte her iki çenede de diş kaybı veya benzeri bir defekt bulunmamalıdır.Önemli bir özellik de 4 adet köpek dişinin belirgin dercede büyük ve av yaparken mükemmel bir şekilde üstüste kapanmasıdır.

Burun


Siyah ve burun ucuna doğru yukarıya kavislenmelidir.Burun delikleri geniş olmalıdır.

Kulak

Kafatasının tepesine yerleşik olmalı ve tamamen düşük veya yarı-kalkık olmalıdır.Kulak şekli üçgen olmalıdır.


Dudaklar

Dudaklar kuru olmalı ve sarkık olmamalıdır.Dudak kenarları siyah pigmente olmalıdır.Kafatasının arkasındaki yumru belirgin olmamalıdır.Güçlü kaslar ve tendonlar sebebi ile bu yumru görünmemelidir.


Boyun

Güçlü ve kavisli olmalı fakat kesinlikle zarif olmalıdır.Boyundaki deri kalın ve bulldog ve mastiflerdeki gibi buruşuk olmalıdır,bull terrierlerdeki gibi gergin ve düz olmamalıdır.

Belkemiği

Ön tarafta yüksek olmalı,arakaya doğru alçalmalı,ve kalçalarda hafifçe kavislenmelidir.

Ön Bacaklar

Düz ve kalın olmalıdır,kısa ve sıkı parmaklara sahip olmalıdır.

Bel

Ciddi derecede kaslıdır.


Arka Bacaklar


Ciddi derecede kaslı ve köşelidir.Ayaklar sıkı olmalıdır ve kurt tırnağı olmamalıdır.

Kuyruk

Kalın ve uzun olmalıdır.Doğal halinde aşağı sarkıktır.Aksiyon anında kuyruk yukarı kalkar ve devamlı sağa sola salınım yapar.


Ağırlık: 40-50 kilo

Boy: 60-68 cm


Dogo argentino büyük avların köpeğidir.Standartların altındaki değerler,köpeği ava çok daha az uygun hale getirmektedir.Erkeksi görünümlü bir dişi veya 60 cm altındaki bir dişi diskalifiye edilmelidir.Dogo Argentino çeviklik, güç ve cesaret amacıyla çeşitli ırkların birleşiminden meydana gelen kökeni İsminden de anlaşıldığı gibi Arjantin'e dayanan bir köpek ırkı. Son elli yılda dünya genelinde gittikçe artan popülerliğini farklı ırkların özeliklerini bünyesinde toplamasının yanı sıra göze hoş gelen beyaz, sade ve kısa tüy yapısına da borçlu­dur. Doğanın sessiz avcılan olarak nitelendirilen Dogo Argentino'lan hayranları "Beyaz satenden bir postla sanlmış çelikten bir beden ve altın kalpli bir dost" seklinde tanımlıyor. Dogo Argentino kökeni 1920'lerin sonunda Arjantin'e kadar uzanmaktadır. Dogo Argentino Argentin­ean Mastiff olarak da bilinmekledir. Antonio ve Aguslin Notes Martinez kardeşler tarafından 19201i yıllarda ilk çalrşmalan yapılmış ve geliştirilmiştir. İlk standardı He Antonio 1920"de yazmıştır. Günümüzde kabul edilmiş standardı İse o döneme göre çok az farklarla hemen hemen aynıdır. Dogo Argentino ırkı kökenini çeşitli köpek ırklarının karışımından almaktadır. Bu yeni ırkın teme­linde şu anda nesli tükenmiş olan güçlü, cesur, dayanıklı Cordoba Dövüş Köpeği vardır. Mükemmel bir ırk arayışında olan Dr. Martinez bu ırkı Bull Terrier. Boxer. Pointer. İrlanda Kurt Tazısı. İspanyol Mastifi. Danua. Dogue de Bordeaux. Pirene! Mastifi we Bulldog gibi ırklan melezieyerek ekle etmiştir. Bu her bir ırk yeni oluşan Dogo ArgentJno'ya cesaret, kararlılık, renk. güç gibi özelliker eklemiştir.

Dogo Argentino orta - iri boyutunda, kısa beyaz tüyleri olan bir köpektir .Bu görkemli ırk güçlü çeneleri ve kaslı vücuduyla bilinmektedir. Büyük avlara karşı son derece cesur ve korkusuzca davrandıkları halde insanlara karşı ise hemen hemen hiç agresyon göstermedikleri bilinir. Kucağınızda uyumayı seven kocaman sevimli köpeklerdir. Bununla birlikte disiplinli ve kararlı bir sahibe ihtiyaç duyarlar.
[Resim: dogostandard.gif]
Standart ırkın temel özellikleri

Dogolar insanlara karşı cana yakınlığı ve düşkünlüğü ile bilinmektedir. Dogo Argentino'nun eğitimi genellikle kolaydır fakat kararlı ve otoriter bir eğitmene ihtiyaç duyarlar. İyi bir eğitimle mükemmel bir aile arkadaşı olabilirler. Güçlü ve kararlı yapısı nedeniyle bilinçsiz ellerde uygun olmayan amaçlarla kullanılabilirler Bu ırk av güdüsü nedeniyle diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir ama hayvanlarla erken sosyalleştirme ile bu sorun çözülebilir. Yapısına uygun bir yaşam tarzı ve gücünden olumlu sonuçlar için faydalanabilecek potansi­yeli olduğundan Dogolar. tüm dünyada hızla popüler hale gelmiş ve geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır. Dogolar devasa boyutlarda olmayan istenilen oranlar içerisinde normal Molossion türünde mezoformik ve makrotaliktir. Çok fazla gevşek olmayan deri altı dokusu ve kısa tüylü postunun altındaki güçlü iskelet yapısı ve belirgin kaslanyla dikkati çeken dengeli ve çevik bir bedene sahiptir. Yavaş, dengeli ve yere sağlam basan yürüyüşünün yanında çok hızlı tepki verebileceği unutulmamalıdır. Sevimli doğasıyla ve çarpıcı beyazlığıyla fiziksel Özellikleri onu gerçek bir sporcuya dönüştürür.

Tüyler: Dogoların düz kısa sade bir yapıda olan tüylerinin ortalama uzunluğu 1.5 ila 2 cmdir. Farklı iklimlere göre çeşitli yoğunlukta ve kalınlıkta olabilir. Tropkial iklimlerde derisi seyrek ve incedir. Soğuk iklim­lerde ise derisi biraz daha kaln ve yoğun olabilmektedir.


Rengi: Postu tamamen beyazdır. Yama sadece kafasının %de 10 (undan daha fazlasını kaplamayacak şekilde gözlerden birinin etrafında siyah veya koyu renkte tek bir parça seklinde olabilir. Irk yarışmalarında eşit statüde olan İki Dogodan hakem genelde yaması olmayanı tercih etme eğilimindedir
Boyutu : Standart bu Dogo'da omuz yüksekliği erkeklerde 62 ile 68 cm arasında iken. dişilerde bu 60 ila 65 cm arasındadır. Vücut ağırlığı ise kopeğin boyutları ile orantılı olmalıdır.

Yürüşü / Hareketi:
Çevik ve sağlam; herhangi bir şeye ilgi gösterirken duruşunda belirgin bir değişiklik dik bir konuma geçme ve refleksleriyle çok hızlı tepki verme bu ırk için genel bir durumdur. Sakin yürüyüşü geniş adımlarla koşması, ön ayaklarını iyi bir şeklide kaldırması ve güçlü arka ayaklarıyla kendini ileriye doğru itme Koşma sırasında tüm gücünü sergileyerek tüm enerjisini gösterir Dört bacağı da basit birbirlerine paralel adımlar atar. Yavaş yavaş sallanarak yürümesi olağan karşılanmaz ve ciddi bir hata olarak kabul edilir.

Davranışı ve Huyu : Neşeli, samimi. gösterişsiz, dost canlısı, fazla havlamayan, her zaman gücünün bilincinde bir hayvan. İnatçı tutumuyla da aynı cinsiyetteki. özellikle erkek dogolar arasında yaşadıkları bölge için sürekli bir yarış içinde olurlar Avcı olarak da uyanık, sestiz, cesaretli ve korkusuzdurlar,

Önemli Orantılar ; FCI tarafından Standart bir Dogo'nun orantıları su şekilde tanımlanmıştır .Mezaforik bir hayvan olarak vücudun hiçbir parçası çıkıntılık yapmaz ve uyumlu ve dengeli bir vücut yapısı vardır. Omuz başı yüksekliği sağrı yüksekliğine eşittır. Göğüs kafesi derinliği omuz başı yüksekliğinin yüzde 50' sine eşittir. Vücudunun uzunluğu omuz başı yüksekliğinden yüzde 10 fazladır.

Hatalar : Aşağıdaki listelenmiş özellikler; Dogo Argentino ırkının doğru ve iyi üretilmediği koşularda ortaya çıkabilen hatalardır. Bu ırk için dikkat edilen hususlar, eksiklikler ve köpeğin yarışmadan diskalifiye olmasına neden olan etkenler FCI tarafından şu şekilde sıralanmıştır

Ciddi Hatalar

Zayıf kemik yapısı ve kas gelişimi (zayıflık)
Az pigmente burun.
Aşırı sarkık dudaklar.
Küçük, zayıf veya çürümüş dişler Eksik diş yapısı
Doğuştan sağlık nedeniyle sonradan çekilmiş ve belgelenmiş dişler hariç)
Aşırı derecede açık renkli gözler, entropryon ,ektropiyori-
Düz kemiği.
Arka ayakların aşırı duruş bozukluğu (dışa veya içe açılanma).
Türüne özgü olmayan yürüyüş ve hareket
Yavru Dogoların aşırı deri pigmentasyonu (beneklenme)
Tutarsız ve değişken huy

Diskalifiye olmasına yol açan nedenler :

Düz kaburga
Saldırganlık
Pigmentasyonsuz burun (tamamen ya da tamamına yakın pembe burun) Çenenin belirgin önde veya geride kapanıyor olması
Renkli göz (mavi göz gibi)
Sağırlık
Aşırı uzun tüy
kafa hariç gövdede renkli yada koyu yama
Kafada birden fazla yama olması
Omuz yüksekliğinin min 60 cm altı veya max 68 cm üstü olması


Alıntıdır.

Benim minigim 3 aylik ve gozleri yesil gibi yavas yavas koyulasiyor acaba bir sorun mu var yada bu normalmi
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
yakamoz35
Arizano Cazador Del Casa
*****Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul Web Sayfasını Ziyeret Edin

MURAT
İZMİR
Mesajlar: 3,777
Üyelik Tarihi: Apr 2011
Rep Puanı: 17
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #12
Mesaj Tarihi: 27-06-2014 00:11
Gözlerin koyu olması gerekir, en iyisi budur. Fakat diğer renklerdende olursa onlarında koyu olması gerekir. Kimisi sibirya kurdu gibi oluyor onlar hatalı gözler.
DOGO ARJANTİNO TÜRKİYE GRUBU

https://www.facebook.com/groups/dogo.arjantino/
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
karaduman
Angel & Totti
***Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul Web Sayfasını Ziyeret Edin

Uğur Karaduman
İstanbul
Mesajlar: 204
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #13
Mesaj Tarihi: 28-06-2014 07:41
bu ciddi hatalarda eksi puan mı alıyor yani hayvan ? ciddi bir hatası olsada derece alma şansı var yani değil mi ? diskalifiye nedenleri başka çünkü.
ANGEL ~||||~ TOTTİ

[Resim: 1P3ndp.jpg]
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
amcd
Puppy Dogo
*

Çevrimdışı Tüm Mesajlarını Bul

Furkan
Balıkesir
Mesajlar: 12
Üyelik Tarihi: Nov 2014
Rep Puanı: 0
Pet Bilgileri: v
Mesaj: #14
Mesaj Tarihi: 12-11-2014 14:30
Alman çoban köpeği beslememe rağmen Dogo Argentino'lara karşı da hep bir ilgim ve zaafım olmuştur. Forumda gezindikçe bu ilgi ve zaaf artıyor güzel konu olmuş gerçektenSmile
Alıntı Yaparak Cevapla
Facebook Twitter
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Dogo argentino B tipi scr kayıtları mert.narli 4 184 25-03-2015 20:12
Son Mesaj: Whiteangel
Question Dogo alırken dikkat etmemiz gerekenler... iliqueur 37 19,454 20-02-2015 22:24
Son Mesaj: iliqueur
  Pibull Staff Mı ? Dogo Argantino Mu ? lucadis 13 601 10-02-2015 23:51
Son Mesaj: Alperenysr01
  dogo nasıl bir cins ve terasa uygunmu dogo love 7 287 07-02-2015 13:15
Son Mesaj: eltoro
  Dogo bekci kopegimidir? vozyurtlu 16 660 07-02-2015 00:13
Son Mesaj: version
  dogo ismi YağmurNiallHoran 25 929 06-02-2015 14:37
Son Mesaj: eren dogo argentino
  5 aylık Erkek dişi dogo kiniklar 11 590 02-02-2015 16:48
Son Mesaj: kartalar
  Dogo Arjantıno hakkında Bılgı almak ıstıyorum skapci 12 432 01-02-2015 17:14
Son Mesaj: Sezgin
  Dogo Argentino Yasaklı Irk Hakkında vozyurtlu 24 843 30-01-2015 04:34
Son Mesaj: yakamoz35
Smile 8 AYLIK DOGO ADONİS !! YORUMLARINIZI ALABILIRMIYIM skapci 2 286 27-01-2015 17:29
Son Mesaj: skapci

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
İletişim | Dogo Türkiye ! | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS